Regler Frågor & Svar
Namn:
Fråga: *
 

#13
2009-05-20 12:22
Ola
Vi hade en fundering på vad som gäller med mobiltelefoner när man tävlar. Får man använda den, ringa eller skicka sms?
Svar:
Se särskilda skrivelser.
AH
#12
2009-05-19 21:45
Ekka
Det tror jag också på, men jag är tveksam :(
Svar:
Som sagt!
AH
#11
2009-05-19 09:18
Ola
Hade ju rätt på vecka 20 :D

Vecka 21:

Man borde få söka 5 minuter efter varje boll.
Svar:
Hum!#?
AH
#10
2009-05-18 22:46
Ola
Vecka 20:

Spelare A borde få 2 slags plikt enligt regel 8-1, alternativt förlorar han hålet om det är match.
Svar:
Kanske det!
AH
#9
2009-05-05 12:40
Ekka
Håller med där Ola :)
Svar:
Se 8:a.
AH
#8
2009-05-03 22:28
Ola
Vecka 19:

Så länge man inte är i ett hinder och bollen inte rubbas får man väl ta bort ett flyttbart hindrande föremål.
Svar:
Jodå, men inte när bollen är i rörelse!
Läs regel 24.
#7
2009-05-03 22:25
Ola
Bra Ekka :)!
#6
2009-04-28 07:41
Ekka
Vecka 18:

Det luktar 2 slags plikt.
Svar:
Vem vet?
Kanske det!
AH
#5
2009-04-23 12:57
Ekka
Eller ja, det som han egentligen hade innan tävlingen :P
Svar:
Se #4!
#4
2009-04-21 15:33
Ekka
Det måste väl vara det nya handicapet som gäller.
Svar:
Eftersom kortet underskrivet lämnats in så diskvalificeras spelaren.
Det ingår i spelarens ansvar att se till att uppgifterna på scorekortet är riktiga.
Läs korten noga!
AH
#3
2009-04-03 21:01
Ola
Haha, jag hittar inte min boll, alltså är den förlorad? Titta själv jag har den inte!
Svar:
Bollen är förlorad när jag sökt i 5 minuter och inte funnit den,
Vem som helst har rätt att söka och finna den inom 5 minuter. Du kan alltså inte hindra någon att söka genom att döma den förlorad.
Om jag inte satt en ny boll i spel från ursprunglig plats eller spelat på en provisorisk från en plats som är närmare green än den plats där den ursprungliga beräknas vara.
#2
2009-04-03 11:05
Ekka
Jag antar att man måste bevisa att den är förlorad :P
Svar:
Bollen är förlorad när man sökt i 5 minuter och inte funnit den.
Man har inte rätt att döma den förlorad, vem som helst har rätt att söka rätt på den inom 5 minuter.
Däremot kan jag sätta en ny boll i spel med ett slags plikt eller ta ett slags plikt och spela den provisoriska bollen från en plats som är närmare hålet än den plats där den första beräknas vara.
#1
2009-04-01 23:03
Ola
På veckans fråga, v.11 står det att spelaren inte får förklara bollen förlorad muntligt. Hur ska man göra, vad menas?
Svar:
Du får aldrig döma en boll förlorad. Se #3
En gratis gästbok från GästbokDelux